• Pióra Heliodora

     • Z CYKLU: W ŚRODKU UMYSŁU
      • Z CYKLU: W ŚRODKU UMYSŁU

      • 07.12.2021 10:48
      • Twórpretacja i jej oddziaływanie

       O tym, że własne zdanie wymarło, po co je wskrzeszać
       i co takiegodaje nam proces twórczy.

                        W ostatnich latach daje się zauważyć, że w szczególności młodzi ludzie nie znajdują potrzeby wyrażania, czasem nawet posiadania, własnego zdania czy światopoglądu, co wydaje się być dość dziwne. Przecież większości młodość kojarzy się właśnie z buntowniczymi postawami i zróżnicowanymi, często nawet nieracjonalnymi, opiniami na wiele tematów. Wszystko jednak zaczyna sprawiać zupełnie przeciwne wrażenie. Na pozór ludzie posiadają własne zdanie, będące tak naprawdę zdaniem większości, jak również ślepo podążają za postawami modnymi i spotykającymi się z uznaniem. Ta smutna prawda przewija się przez większość sfer naszego życia- od stylu ubierania się, używanego słownictwa, opinii na tematy błahe (a, co gorsza, również ważne) po bezkrytyczne przyjmowanie informacji jako prawdziwych.
        
      • Dlaczego tak się dzieje oraz co dają nam dyskusje i subiektywne odczuwanie.


                  Trudno powiedzieć, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Mogą to być ogólne zmiany, które niewątpliwie zaszły w podejściu ludzi do życia i świata. Są one bardzo dobrze widoczne na przykładzie różnic między pokoleniami. Jednak może to sposób wychowywania, system edukacji i początkowego rozwoju młodego człowieka ponoszą tu winę. Trudno ograniczyć się tylko do jednego stanowiska, gdyż całość zmieniała się na przestrzeni lat i miały na nią wpływ różne czynniki. Bez względu na powody okazuje się, że osobista interpretacja i przeżywanie świata- zarówno w całości jak i w szczegółach- są ważną częścią rozwoju i kształtowania procesu myślenia. Jeszcze istotniejsze natomiast jest wyrażanie tego, co myślimy i czujemy. Dzięki temu zwiększa się nasza pewność siebie, naturalną staje się potrzeba dalszego rozwoju, a my lepiej rozumiemy własne myśli. Poprzez mówienie o własnych poglądach znajdujemy indywidualność i stajemy się świadomi swojej wyjątkowości. Dostrzegamy, że wcale nie trzeba zmieniać myślenia dla aprobaty innych. Natomiast warto bronić subiektywnych przekonań, a tym samym nauczyć się to robić, co okazuje się być bardzo wartościową cechą.  Sztuka prawdziwej i poprawnej dyskusji nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Często jest ona mylona ze zwyczajną kłótnią, jednak to tylko pozory. Dyskusja polega na kulturalnej rozmowie opartej na racjonalnych i konkretnych argumentach popierających stanowisko. Już w tym miejscu możemy dostrzec pierwsze korzyści. Mowa tutaj o budowaniu i znajdowaniu uzasadnień własnych przemyśleń i zachowań. Dobra argumentacja jest kluczem nie tylko do wzorowo napisanej rozprawki, ale również pomocą w życiu (np. w rozmowie o pracę, codziennych kontaktach, przekonywaniu). Dodatkowo uczymy się opanowania, kulturalnej wymiany zdań i, co za tym idzie, tolerowania odmienności poglądów innych.
       A skoro  wzbogacamy swój zasób wiadomości, to jesteśmy odbierani i stajemy się w rzeczywistości  ludźmi bardziej inteligentnymi i oczytanymi, co niewątpliwie jest zaletą.

        

       Zdanie ogółu

       Teraz troszkę o zdaniu większości, które powoli i coraz bardziej zastępuje indywidualne.

       Jeśli chwilę się zastanowimy, to z pewnością znajdziemy wiele przykładów i tych prywatnych i tych zaobserwowanych. Co niestety mocno zauważalne, ludzie zdają się reprezentować postawy lub opowiadać się po stronie przekonań, o których tak naprawdę nic nie wiedzą. Ciekawym jest brak racjonalnego powodu takiego zachowania.  Tym, co przychodzi do głowy, jest zwyczajne przyjęcie jako swoich  poglądów grupy.  Nie jest to niczym złym, o ile poparte jest naszymi przekonaniami. Jednak w większości nie polega to, niestety, na wiedzy o danym zagadnieniu czy logicznych argumentach.  Zastanawiające jest wtedy posługiwanie się sloganami, o znaczeniu których nie ma się najmniejszego pojęcia. Możliwe, że współczesne społeczeństwo jest zbyt leniwe, by sprawdzić usłyszane wcześniej informacje, zbyt obojętne, by mówić o tym, z czym się zgadza czy też nie lub zbyt mało odważne, by przeciwko czemuś zaprotestować. Ale czy to dobre wytłumaczenie?

        

       Sztuka, jej niesamowite właściwości i powody, dla których warto zacząć tworzyć

                      Sztuka jest z natury osobista i niezależna od podejścia innych. Jednocześnie wkładanie w nią emocji jest dobrym sposobem na uzewnętrznienie się, pokazanie tego, co przeżywamy czy myślimy. Co za tym idzie, wskrzeszamy interpretacje rzeczywistości i formułujemy własne zdanie o niej. Personalne rozumienie i widzenie świata jest rzeczą naturalną, dlatego nie powinno się pozwalać na to, by inni mówili nam, jak mamy coś rozumieć i co o tym sądzić. Na koniec warto zwrócić uwagę na tytułową „twórpretację”, czyli połączenie indywidualnych przeżyć i myśli oraz wyrażanie ich poprzez tworzenie. Od czysto rozwijających nasze umiejętności czy kreatywność korzyści mamy też te mniej oczywiste. Zyskujemy spokój, którego możemy również doświadczyć np. po wyżaleniu się komuś. Różnica polega na tym, że ten uzyskany dzięki własnej pracy jest o wiele bardziej satysfakcjonujący i długotrwały. W parze ze spokojem idą również o wiele bardziej poukładane myśli, które częściowo z głowy przelaliśmy na papier czy w jakąkolwiek inną formę przekazu. Zadaniem sztuki jest również utrwalanie piękna w każdym wymiarze, w tym także tego wewnętrznego. Odpowiada ona w znaczącym stopniu za kształtowanie stanowisk i podejść, które stają się podstawami ideałów, priorytetów i krytycznego myślenia. Tutaj przechodzimy do wpływu sztuki nie tylko na nas, ale również na innych ludzi. Mianowicie, każdy, kto staje się odbiorcą czyjejś twórczości, zabiera z niej coś dla siebie. Może to być zwykła emocja- zachwyt, obrzydzenie, wzruszenie, smutek-albo to, na czym najbardziej twórcy zależy. Wpływ. Najpierw doświadczył go sam artysta podczas procesu kreowania, a następnie odbiorcy.
                    Każdy otrzymał i narzędzia i możliwości, by wprowadzić „twórpretacje” do swojego życia. Zaproszenie zostało wysłane, teraz kolej na nas- naszą odpowiedź i działanie.

        

       Bogna Anastazja Utrata

        

      • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu
   • lo_mcz@o2.pl
   • Sekretariat: (+48) 95 741 25 88 Księgowość: (+48) 95 741 25 80 Fax: (+48) 95 742 73 30 tel. kom. 504240583
   • ul. Staszica 22b 66-300 Międzyrzecz
   • lo_mcz@o2.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie