• Pióra Heliodora

• Z CYKLU: POLITYCZNY MISZMASZ….

• 16.11.2021 13:49
            • Przyszłość w naszych rękach,  czyli o Konsultacjach Strategii RP
              na rzecz Młodego Pokolenia.

Dokąd idziesz Polsko, dokąd idziesz kraju, czy do wrót piekielnych, czy do bramy Raju?”, to refren jednej z piosenek zespołu Ich Troje zatytułowanej „Dokąd idziesz Polsko”.  W dobie wzrastającej świadomości politycznej w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodych ludzi coraz częściej rozbrzmiewa to pytanie.  Właśnie młode pokolenie dostało możliwość    rozważenia tego, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości.

• „Pierwsze w dziejach Polski”

Po uzyskaniu wolności w roku 1989 ludzie dostali powszechną możliwość zaangażowania się w politykę zgodnie z własnymi przekonaniami. Zaczęły mnożyć się partie, organizacje, kluby sympatyków. Istotną rolę od zawsze odgrywała młodzież będąca przyszłością narodu. Z czasem coraz więcej polityków zaczynało wsłuchiwać się w doradczy głos młodych. Ostatnio pojawił się pomysł zorganizowania Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Jest to cykl spotkań online z młodzieżą z różnych regionów Polski, podczas których mogą wypowiedzieć się na różne tematy. Jak podkreślił poseł na Sejm RP, pan Jacek Kurzępa: „Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w dziejach III RP”.

Zmiany wzdłuż i wszerz

Państwo funkcjonuje na różnych płaszczyznach, w związku z czym młodzież została podzielona na różne grupy tematyczne tak, aby każdy mógł się wypowiedzieć w sprawie, która go interesowała.  Powstało siedem obszarów tematycznych: „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport”,  „ekologia i klimat” oraz „Polska w Unii Europejskiej”.

Głos lubuskiego

Młodzież z naszego województwa miała swoje „pięć minut” w czwartek, 21 X 2021r. O godzinie 17.00 rozpoczęła się wideokonferencja, na którą zapisało się aż ok. 1200 osób. W każdym z bloków była ponad setka młodych ludzi mających wizję naszego kraju.

Heliodor też tam był

Z naszego Liceum w wideokonferencji wzięło udział trzech uczniów: Stanisław Kałuski z klasy 3a/3 , Piotr Twardowski z klasy 3b/3 oraz autor niniejszego artykułu- Nikodem Wieczorek z klasy 3a/3. Stanisław i Piotr wypowiadali się na temat Polski w UE, ja z kolei wziąłem udział w dyskusji nt. polityki społecznej, prorodzinnej i promieszkaniowej.

Owoce pracy

Po kilku godzinach burzliwych dyskusji udało się nam dojść do pewnych wniosków. Młodzi ludzie podkreślili, jak istotna dla nich jest Polska i co należy w niej poprawić. W sprawach społecznych, prorodzinnych i promieszkaniowych podstawą jest szerzenie wzajemnej tolerancji i poszanowania bez względu na religię, kolor skóry czy orientację. Należy walczyć z wykluczeniem transportowym oraz dać młodym ludziom szansę na dobry start w przyszłość, tzn. umożliwić zakup swojego M1. Ponadto uznali, że przyszłość Polski to członkostwo w Unii Europejskiej, a ona sama jest nam potrzebna pod względem bezpieczeństwa, jak i współpracy międzynarodowej, która ma olbrzymi wpływ na rozwój naszego kraju, przy jednoczesnym poszanowaniu autonomii państw członkowskich.

Miejmy nadzieję, że Polska będzie krajem przyjaznym, dobrym do życia oraz dającym nam szanse rozwoju.

Nikodem R. Wieczorek

• Wróć do listy artykułów

• Sekretariat: (+48) 95 741 25 88 Księgowość: (+48) 95 741 25 80 Fax: (+48) 95 742 73 30 tel. kom. 504240583