• Pióra Heliodora

     • Z CYKLU: ENTER….
      • Z CYKLU: ENTER….

      • 16.11.2021 11:42
      • Przerażający potwór elektroniczny

       Jakie są zalety budowania własnego PC? Czy trzeba się tego bać?

                Coraz bardziej popularnym zjawiskiem w Polsce jest własnoręczna budowa komputera. Pewnie zadajesz sobie pytania: "Dlaczego? Czy ludzie są na tyle rozwinięci, by każdy sam mógł zrobić własny toster na dwudziestominutowej przerwie w szkole?" Oczywiście, że nie, potrzebne są do tego materiały oraz specjalistyczna wiedza w pewnych dziedzinach. Natomiast pozyskanie informacji o montażu peceta jest zaskakująco łatwe w tych czasach.

      • Komputer z Loch Ness

                   Budowa komputera może wydawać się bardzo skomplikowana. Gdyby pospolity człowiek dostał znienacka zadanie, aby skonstruował takie urządzenie elektroniczne, najadłby się strachu. Lecz tak samo jak potwór z Loch Ness z tajemniczego zdjęcia okazał się być nieprawdziwy, tak budowa komputera jest tylko pozornie przerażająca, bo nieznana. Prawda jest taka, że nie ma się czego bać- jak to się przecież mówi: "dla chcącego nic trudnego". Zdecydowanie mało osób szuka tego typu danych, myśląc, że budowanie komputera to zbyt duże wyzwanie, że z zerowym doświadczeniem w dziedzinie elektroniki nic im się nie uda. Okazuje się, że Informacje o montażu komputera są ogólnodostępne w Internecie, można znaleźć tysiące poradników, które objaśniają to zagadnienie wyczerpująco.

        

       Najbardziej podstawowe informacje o montażu komputera

                       Aby zbudować własny komputer, wystarczy kupić w sklepie gotowe części i połączyć je ze sobą według instrukcji załączonej osobno do każdej z nich. Brzmi to teraz znacznie prościej prawda? Banalna rzecz pozwalająca zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy. Istnieje niestety możliwość kupienia elementów niekompatybilnych ze sobą, lecz do każdej części jest dołączona szczegółowa notka informacyjna, z czym ona może współgrać. Wystarczy jedynie uważnie przeczytać dane techniczne, które są umieszczone w każdym sklepie komputerowym. Jeżeli ktoś jest bardzo leniwy, to są w Internecie nawet gotowe listy pasujących do siebie części. Więcej wiadomości na temat samej budowy: https://www.youtube.com/watch?v=NM_g7C74DZE&t=1s. Są tu dobre wskazówki dla początkujących. Na tym kanale jest sporo filmów objaśniających ten proces, ale warto zaczerpnąć informacje z kilku różnych źródeł, aby znaleźć takie, które są dla nas najbardziej zrozumiałe.

        

       Korzyści z przerażającej pracy

                             Składając komputer, masz całkowitą kontrolę nad mocą swojego sprzętu- bierzesz taki procesor, na który masz ochotę. Nie potrzebujesz mocnej karty graficznej? Twój wybór. Jest to dużo bardziej elastyczne, niż szukanie komputera w dobrej cenie, który będzie działał porządnie. Prawda jest taka, że coraz trudniej jest znaleźć urządzenie, które mogłoby być sprawne przez lata. Poza tym z własnym doświadczeniem związanym z budową komputera, gdy twoje urządzenie niefortunnie po pewnym czasie użytkowania się zepsuje, będziesz w stanie własnoręcznie je naprawić. Wymienianie części na sprawniejsze da temu komputerowi bardzo długie życie. Z innego punktu widzenia twoja wiedza o składaniu PC może być w przyszłości źródłem twoich dochodów- otóż osoba z takimi kompetencjami jest w stanie powołać do życia własny sklep komputerowy, albo po prostu projektować pecety na zamówienia klientów. Taka praca gwarantowałaby niewątpliwie duże profity. Jednocześnie możesz odkryć w sobie pasję do budowy komputerów i robić to hobbystycznie. Konstruowanie komputerów dla niektórych ludzi składających je jest wręcz sztuką, w której dlaczego miałbyś się nie odnaleźć?

                             Jest jeszcze jeden plus konstruowania komputera przez samego siebie. Z dokonaniem czegoś takiego wiąże się niesamowita samorealizacja i bez wątpienia ogromny podziw innych ludzi. Skręcanie PC wygląda tylko pozornie na coś bardzo trudnego. Ale spokojnie, kable cię przecież nie ugryzą, musisz zwyczajnie wyszukać w Internecie frazę: "jak zbudować swój pc" i wcisnąć klawisz "enter".

        

       Aleksandra Leyko

      • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu
   • lo_mcz@o2.pl
   • Sekretariat: (+48) 95 741 25 88 Księgowość: (+48) 95 741 25 80 Fax: (+48) 95 742 73 30 tel. kom. 504240583
   • ul. Staszica 22b 66-300 Międzyrzecz
   • lo_mcz@o2.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie