• Pióra Heliodora

     • Z CYKLU: W ŚRODKU UMYSŁU
      • Z CYKLU: W ŚRODKU UMYSŁU

      • 07.12.2021 11:00
      • Czytam, więc jestem

       O wartości, o mocy i o znaczeniu książek.

       „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

       W .Szymborska
      • „A wszystko to, bo ciebie kocham”

                      Czytanie książek to jedna z najważniejszych umiejętności, którą jest w stanie posiąść człowiek. W dzisiejszych czasach kontakt z książką ma miejsce już w tych najmłodszych, niesamowicie ważnych dla  rozwoju latach. Ba, są i rodzice, którzy czytają swoim jeszcze nienarodzonym pociechom. Dzieciom zwykle czyta się rytmiczne wierszyki, krótkie opowiadania urozmaicone barwnymi opisami, no i oczywiście bajki napisane kolorowym, ale przystępnym językiem.  Zagłębianie się w lekturę w młodym wieku jest niezwykle ważne. Prof. Grzegorz Leszczyński w jednym z wywiadów tak określił istotę czytania książek najmłodszym: „Czytanie jest najbardziej ludzką czynnością”. W swojej wypowiedzi literaturoznawca podkreślił również, że dzięki czytaniu dziecko wykształca umiejętność kojarzenia rzeczywistości, rozumienia drugiego człowieka oraz, co niesamowite, rozumienia siebie. Analizując te słowa dogłębniej, można łatwo zrozumieć, że czytanie dziecku książek jest jednym z piękniejszych darów dla jego rozwoju i kształtowania umysłu oraz osobowości. Badania wykazują, że czytanie, które angażuje dziecko, może nawet zwiększyć jego iloraz inteligencji.

        

       Potrzebujemy

                 Zastanawiając się nad samą czynnością czytania w dzisiejszych czasach, można zauważyć, że stała się ona niezwykle… trudna. Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na realia naszego pokolenia, które praktycznie w połowie przeniosło się do mediów społecznościowych, a przecież korzystanie z nich najczęściej nie wymaga   większego  wysiłku intelektualnego. Czytanie lektury obliguje nas do skupienia, którego osiągnięcie czasami graniczy z cudem (niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy po przeczytaniu strony nie zadał sobie pytania, o czym właściwie była jej treść). Idąc dalej tą drogą i zastanawiając się, jakie może to mieć późniejsze konsekwencje, przyznajmy szczerze – potrzebujemy czytać. Potrzebujemy się skupiać, potrzebujemy się dokształcać, potrzebujemy się rozwijać.

        

       Aby nie zapomnieć

                      Pomyślmy, jakie są pozytywne skutki czytania książek, które znamy z życia codziennego, rozmów z innymi czy po prostu z naszych doświadczeń. Lepsza umiejętność posługiwania się językiem? Oczywiście. Wiedza na tematy różne, czasem nawet mogłoby się wydawać abstrakcyjne? Jak najbardziej. Umiejętność uzasadniania swojego zdania dobitnymi argumentami?  Z pewnością. Jednak śledząc badania i wypowiedzi uczonych, można dotrzeć do jeszcze bardziej interesujących informacji na temat siły oddziaływania książek. Otóż okazuje się, że wykonywanie wysiłku intelektualnego podczas oddawania się lekturze, może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób takich jak np. demencja. Proceedings of the National Academy of Sciences opublikowało badania, z których wynika, że osoby starsze sięgające regularnie po literaturę, są dwa razy mniej narażone na wystąpienie chorób powodujących zaburzenia pamięci . Kto by pomyślał, że zwykłe sięganie po książki dla rozrywki czy do poduchy, jest w stanie wpłynąć na nasze późniejsze zdrowie.

        

       Odskocznia

                     Książki często pozwalają oderwać się nam od rzeczywistości. Wgłębiając się w wydarzenia, próbując utożsamić się z bohaterami czy chcąc zrozumieć postępowania antagonistów, możemy skutecznie zająć czymś głowę i zmniejszyć stres. Tak, pokonywanie stresu dzięki książkom jest możliwe. Badania naukowców z Uniwersytetu Sussex wykazały, że czytanie może zmniejszyć poziom hormonu stresu aż o 68%. Śmiało można więc stwierdzić, że w dobie dzisiejszego bardzo intensywnego i szybkiego życia, książki są idealną możliwością postoju dla często zbyt rozpędzonego mózgu. Taka opcja spędzania wolnego czasu, zważywszy na to, jak jeszcze wiele innych pozytywnych skutków może ona nieść, jest niezwykle kusząca.

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

       Lektura dla umysłu

                        Pojęcie biblioterapii nie jest zawsze rozumiane jednoznaczne. Dla osób, które spotykają się z tym zagadnieniem po raz pierwszy, terapia poprzez książki może wydawać się czymś abstrakcyjnym. Idea i zadania biblioterapii są niezwykle intrygujące, m.in.: dzięki niej czytelnik może zobaczyć, że nie jest pierwszym i ostatnim, który ma problemy, ale też pomaga dostrzec sposoby rozwiązania jego trudnej sytuacji. Może też pomóc zrozumieć motywy zachowań innych ludzi i dać możliwość spojrzenia na swoje położenie z innej perspektywy. Ciekawym jest fakt, że uczestnik biblioterapii nie musi być człowiekiem oczytanym, co więcej, nie musi on nawet umieć czytać. Istnieje kilka rodzajów biblioterapii, a jej dobór zależy od problemu, z jakim boryka się uczestnik. Sam temat jest niezmiernie ciekawy, a w Internecie można znaleźć ogrom kompetentnych źródeł, które dokładnie opisują ten sposób terapii. Jednak zatrzymajmy się na chwilę przy samym fakcie, że książki są w stanie pomóc uzdrowić psychikę człowieka. To niesamowite, że słowa zawarte na kilkuset kartkach, zamknięte w rozdziały i oprawione w okładkę są w stanie nawet pomóc ludziom pokonać depresję.

        

                       Konkludując, czytanie książek jest czynnością na swój sposób wyjątkową. Oczywiście powyższe przykłady są tylko małą cząstką tego, co tak właściwie niesie ona za sobą. Czytanie ma znaczenie na każdym etapie naszego życia, a sam fakt tego, że w dobie dzisiejszej technologii możemy sięgnąć po praktycznie każdą pozycję w dowolnym czasie i miejscu, czyni z nas swego rodzaju ludzi uprzywilejowanych. Pamiętajmy, że to tylko od nas zależy, czy z tych możliwości zdecydujemy się skorzystać.

        

                                                                                                                                                                   Maja Siuda

      • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu
   • lo_mcz@o2.pl
   • Sekretariat: (+48) 95 741 25 88 Księgowość: (+48) 95 741 25 80 Fax: (+48) 95 742 73 30 tel. kom. 504240583
   • ul. Staszica 22b 66-300 Międzyrzecz
   • lo_mcz@o2.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie